История с пъпче
„Чувала съм за поговорка, че там, където занесеш пъпчето на детето, там то израства.“
Визуална памет, Виртуален музей, Снимки с истории Пъпче
„Чувала съм за поговорка, че там, където занесеш пъпчето на детето, там то израства.“
Визуална памет, Виртуален музей, История на месеца, Снимки с истории гимназия, комсомол, Снимки
Разкажи пак за маймун фотото.
Добре, ще разкажа. Когато завършихме гимназия, трябваше да представим снимки за дипломата. И, понеже, през цялото време в гимназията ходих с къса коса, в единайсти клас вече реших да си пусна малко дълга косичка и да си направя снимката със баретата, с манта, с якичка бяла и косата пусната – до раменете. И мойта приятелка Джинка – също така. И класната ни се скара и рече – „Как може така, вий все още сте ученички – косите трябва да са или на опашка, или на плитки. Отивайте да правите нови снимки”. И ний – „Ама, другарко, вече няма време, какво да правим”. А тя – „Не ме интересува, до края на деня искам снимките.”. А тогава нямаше експресно фото. Имаше само едно – в градинката пред Първа гимназия – моментално фото. Имаше останали един или двама фотографи със старите апарати на триножник. И ние му викахме „маймун фото”.
Имаше ли сграда?
Не, не, в градинката, всичко става там, снимките се правят в градинката. И отиваме ние в градинката, маймун фотото там, дядото ухилен:
Визуална памет, Виртуален музей, Снимки с истории космонавти, Русе
Разкажи за космонавтите, моля те. Чакай да ги уточня, кои са (космонавтите – бел. Д.И.). Баща ми работеше във БРП –Русе (Българско речно плаване – бел. Д.И.). Това 60-те години, но не си спомням, шейсет и пета-шеста. Но това може да се уточни по техните архиви. Пристигат в Русе двама космонавти – не си спомням […]
Безплатни, Визуална памет, Виртуален музей, История на месеца
Фил Филипов е роден в Пловдив през 1946 г. Още преди да навърши 17 години той бяга от комунистическа България. Фил споделя: „Гледах филм за изкачването по социалната стълбица, който се казваше „Живот на върха“ („Room on the Top“)…и започнах да мечтая. Исках и аз да имам такъв необикновен живот, с модерни коли и хубави жени. …Избягахме през Гърция. Пратиха ни в бежански лагер. От Гърция отпътувахме за САЩ“. През 1965 година Фил пристига в Чикаго. Той започва да работи като мияч на чинии, мести мебели и извършва и други характерни за ранното имигрантство дейности. Постепенно с много труд, умения и находчивост, Фил успява да се реализира и прави кариера в като специалист в строителни и селскостопански машини. През 1993 година той става президент на компанията за товароподемни машини „Terex Cranes“ и е много успешен мениджър. През 2004 година Фил започва свой собствен бизнес. Днес негови компании оперират в САЩ, Германия, Франция, Китай, Мексико и България и той постига изключителен успех в персоналния и личния живот. Фил е женен и има две деца.
Безплатни, Визуална памет, Виртуален музей, История на месеца
Катя Александрова (по съпруг Мелвил) e родена 1940 г. в гр. Русе. Баща й е бил царски офицер, после е работил в народната армия в комунистическа България. Майката на Катя произхожда от бежанци от Македония. Катя има висше икономическо образование. Преди да завърши икономика в Свищов, Катя работи в производството на завод “Петър Караминчев”. След […]
Визуална памет, Виртуален музей
Архив на Боянка Иванова, директор на българско училище „Джон Атанасов“ в Чикаго