Представяне на Immigrant.bg в Чикаго
На 14 юни 2015 г. Американският научен център в София организира официалното представяне на на новия уебсайт „Куфарът на имигранта. Виртуален музей на
българите в Северна Америка“ на уеб адрес www.immigrant.bg пред българската общност в Чикаго. Събитието беше озаглавено „С памет за миналото и надежда за бъдещето. Споделено наследство“ и се състоя в Guerin College Prep High School. Представянето на уебсайта се проведе под патронажа на Генералния консул на Република България в Чикаго, г-н Симеон Стоилов.
В приветсветно слово г-н Стоилов поздрави специално Американския научен център и изказа задоволството си за успешната реализация на различни съвместни събития на Центъра и консулството и изрази надежда, че тези съвместни инициативи ще продължат. Г-н Стоилов обърна специално внимание на важната роля, която виртуалният музей ще играе за живота на българската диаспора в Северна Америка, опазването и развитието на българската идентичност на общността и нейната естествена интеграция в Американското общество.
Специално приветствие към публиката и към Американския център отправи и г-жа Елена Табакова от Русе, основател и президент на сдружение Български музей – Чикаго и бивш уредник в Регионален исторически музей – Русе. Г-жа Табакова представи по-конкретно д-р Диляна Иванова от Американския център, автор и създател на сайта. Елена Табакова изказа своето възхищение от идеята на сайта, от възможностите, които той ще създава за контакт не само за българите от Северна Америка, но и за всички българи зад граница и пожела на Американския център в бъдеще да отвори сайта и към българите емигранти в други части на света.
Програмата на лекцията включваше и представянето на книгата на д-р Иванова „Memories of Everyday Life in the Town of Rousse, Bulgaria“. Книгата е базирана на докторската дисертация на Диляна Иванова и представя профилът на всекидневието на град Русе от времето на социализма през устните разкази на русенци. Виртуалният музей на българите в Северна Америка до голяма степен е изграден по методиката на книгата на Диляна Иванова и цели да представи профил на българската имиграция в САЩ и Канада през погледа на самите имигранти. Книгата на д-р Иванова е издание на Американския научен център в София.
Специално представяне на книгата на Диляна Иванова по време на събитието направи г-жа Илина Сиракова, етнолог и представител на сдружение Български музей – Чикаго, бивш уредник в РИМ-Русе. Госпожа Сиракова представи най-важните теми в книгата, разкриващи кои са приоритетите в разказването за социализма в устните истории на русенци. Илина Сиракова подчерта колко навременно е изследването на д-р Иванова с оглед на това, че скоро много от свидетелите на социалистическите преобразувания няма да бъдат между живите и няма да има спомени от първа ръка.
След г-жа Сиракова се изказа и д-р Златина Костов от Фийлд музея в Чикаго, която разказа за съвместната си работа с Диляна Иванова и Американския научен център в София и отличната българска археологическа програма, развита от Американския център и Фийлд музея и финансирана от Фондация Америка за България, финансирала над 25 музейни археологически обекти и колекции в България в рамките на пет години. Д-р Костов изрази своите чудесни впечатления от работата и инициативността на д-р Иванова и от ефективността на Американския научен център в София. Наскоро кметът на Чикаго Рам Емануел поздрави гражданите на Русе с писмо, в което споменава, че именно Фийлд музея, Американският научен център в София и археологическата програма към Фиелд музея допринасят за развитието на българските обществен живот чрез организирането на културни и научни събития.
Водещ и основен лектор на събитието беше д-р Диляна Иванова, която благодари на Генералния консул г-н Стоилов за съдействието и патронажа, както и на всички, които се изказаха в подкрепа на Центъра, на сайта и на нейната работа и всички, които помогнаха за осъществяването на събитието и създаването на самия сайт. Специални благодарности бяха изказани на Ресторант Механата за щедрото дарение на храна за коктейла на събитието, както и Ресторант Вкусен свят за участието им в кетъринга. Д-р Иванова изказа особени благодарности на всички, предоставили материали за стартирането на виртуалния музей, между които: Климент Величков и Нася Кралевска-Оуенс, предоставили журналистически интервюта, г-жа Боянка Иванова, директор на българското училище в Чикаго „Джон Атанасов“ за дарението на колекция от фотографии на стари емигранти в Чикаго.
Д-р Иванова отбеляза и имената на български учени, специалисти по устна история и проблеми на имиграцията, които консултират проекта като: доц. д-р Ана Лулева и професор Албена Георгиева от Института по етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН, доц. д-р Николай Ненов и Десислава Тихолова от Регионалния исторически музей – Русе, професор Евелина Келбечева от Американския университет в Благоевград и професор Маргарита Карамихова от Великотърновския университет.
Диляна Иванова обърна вниманието на публиката към изложбата посветена на имиграцията, която представители на българските училища и културни организации бяха реализирали в рамките на събитието. Основни участници в тази изложба бяха Училище „Джон Атанасов“ в Чикаго, което се представи с ученическо изследване върхи старата българска имиграция в Чикаго, представящо изложба с фотографии и филм озаглавен „Гурбетчийство или емигрантство. Съдба или орисия“, който също беше представен на публиката. Сдружение Български музей – Чикаго реализира изложба на тема „Куфарът на имигранта“, като показа експонати на сдружението, включващи куфар с автентични български носии и тъкани.
Д-р Иванова разказа историята на зараждането на идеята за създаване на уебсайта от Американския научен център в София. Тя сподели, че някои от основните цели на виртуалния музей ще бъдат: да свързва българите по света, да разказва историите на обикновените хора, да направи по-видима българската диаспора в САЩ и Америка, да съхранява и развива българската идентичност на имигрантите. Тя обясни, че потребителите на сайта ще заплащат еднократна такса от 50 долара, която ще спомага за развитието на сайта и неговото професионализиране. Д-р Иванова също така обясни, че виртуалният музей ще приема доброволни дарения. Г-жа Иванова завърши речта си като покани публиката да продължи дискусията върху новия сайт и бъдещето му на чаша вино и вкусна храна, приготвена от ресторантите Механата и Вкусен свят.
Американският научен център в София желае да благодари на българските вестници в Чикаго „България“ и „България сега“ и на уебсайта ЕвроЧикаго за медийната подкрепа на събитието. Специални благодарности отправяме и към Телевизия BIT за отразяването на събитието в специална новинарска емисия.